استانداردها

  1. خانه
  2. keyboard_arrow_left
  3. استانداردها
مروری بر استاندارد ATEX

این دایرکتیو  اولایل سال ۱۹۹۶ به اجرا در آمد . نام این دایرکتیو از کلمات فرانسوی Atmospheres Explosibles گرفته شده است.

این دایرکتیو در مورد تجهیزاتی که دارای انرژی الکتریکی یا مکانیکی (بالقوه برای انفجار) طراحی شده اند و مورد استفاده در مناطق خطرناک که قابلیت انفجار دارند تدوین شده است . ایمنی کارگران توسط یک بخشنامه جداگانه پوشانده شده است.

این دایرکتیو شرایط جوی را تعریف نمی کند اما یک راهنمایی برای شرایط از -۲۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد و ۰٫۸ تا ۱٫۱ بار را در نظر می گیرد .

این دایرکتیو گروه محصولات زیر را شامل نمی شود :

-مخازن تحت فشار    -راکتور شیمیایی    -مشعل گاز     -سیستم های سوخت    -تجهیزات جدایی ناپذیر در مخازن

 

مروری بر استاندارد ISO 9001

استاندارد بین المللی برای سیستم های مدیریت کیفیت (QMS) است که توسط ایزو (سازمان بین المللی استاندارد سازی) منتشر شده است. این استاندارد اخیرا در سال ۲۰۱۵ به روز شد و به عنوان استاندارد ISO 9001: 2015 نامیده می شود. به منظور آزاد شدن و به روزرسانی، ایزو ۹۰۰۱ باید توسط اکثریت کشورهای عضو توافق شود تا تبدیل به یک استاندارد بین المللی شناخته شود، که به معنی آن است که توسط اکثریت کشورهای جهان پذیرفته شده است.

نظرسنجی از صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ در پایان سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که علیرغم رکود جهانی، تعداد شرکت هایی که استانداردهای مدیریت کیفیت ISO9001 را اجرا کرده اند هنوز هم در سراسر جهان باقی می ماند.

مروری بر استاندارد ISO 14001

سیستم مدیریت زیست محیطی ابزاری است که سازمان را قادر می سازد تا به آن سطحی از عملکرد زیست محیطی که مقرر می دارد ، دست یابد و آن را به طور نظام یافته کنترل نماید. ایجاد و به کارگیری یک سیستم مدیریت زیست محیطی به خودی خود و الزاماً موجب کاهش فوری پیامدهای نامطلوب زیست محیطی نمی گردد. پس همانطور که ملاحظه شد نباید انتظار داشت که بلافاصله پس استقرار سیستم مدیریت زیست محیطی بر اساس ایزو ۱۴۰۰۱ تمامی مسائل زیست محیطی رفع گردد بلکه توجه اساسی باید بر استقرار مناسب و بهبود مستمر آن باشد.

نگاهی به تاریخچه ایزو ۱۴۰۰۰ حفاظت از محیط زیست از مواردی است که دانشمندان ، پژوهشگران و سازمان های علمی و اقتصادی را برآن داشته که هر کدام به سهم خویش به ملاحظات زیست محیطی توجه بیشتری نمایند و سیستم هایی را ابداع کنند که با کاربرد آنها در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی، اقتصاد و… بتوان وضعیت محیط زیست را بهبود بخشید.

مروری بر استاندارد ISOIEC 17025

در حال حاضر استاندارد بین المللیISO/IEC 17025  که در نتیجه تجربیات وسیع حاصل از اجرایISO/IEC Guide 25 و استاندارد اروپایی EN45001 تهیه شده است، جایگزین هر دوی آنها شده است. این استاندارد شامل کلیه الزاماتی است که آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون باید آنها را برآورده سازند تا بتوانند اثبات کنند که یک سیستم کیفیت را به کار گرفته و از نظر فنی صلاحیت داشته و قادر به فراهم آوردن نتایج معتبر ‌می باشد .

مراجع تأیید صلاحیت که صلاحیت آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون را به رسمیت می‌شناسد، باید این استاندارد را به عنوان مبنای تأیید صلاحیت خود قرار دهند. آزمایشگاه هایی که بخشی از یک سازمان بزرگتر می‌باشند یا خدمات دیگری هم ارایه می‌نمایند، قادر به اجرای سیستم کیفیتی هستند که با استانداردهای ISO9001 یا ISO9002 و نیز با این استانداردهای ذکر شده  که مرتبط با گستره خدمات آزمون و کالیبراسیون که در سیستم کیفیت آزمایشگاه منظور شده است، در نظر گرفته می‌شود

مروری بر استاندارد OHSAS 18001

OHSAS 18001 استانداردی است که در آن الزاماتی را برای سازمان ها و شرکت ها تعیین می کند و هدف اصلی آن نگه داشتن ایمنی شغلی کارکنان در بالاترین حد ممکن است. این استاندارد الزاماتی را مشخص می کند تا سیستم مدیریتی یک سازمان ریسک ها را کنترل کرده و عملکرد را بهبود ببخشد. این سیستم مدیریت سلامت و ایمنی حرفه ای بسیار شناخته شده و محبوبی است. سازمان ها در دنیا تشخیص می دهند که برای بهبود باید سلامت کارکنان و ایمنی شغلی را رعایت کنند و این کار را با OHSAS انجام می دهند. البته باید گفت پیش از سال ۱۹۹۹ انواع مختلفی از استانداردها وجود داشت بنابراین انتخاب بین آنها سخت بود بنابراین OHSAS 18001 را ابتدا در سال ۱۹۹۸ کمیته ای با نظارت و رهبری استاندارد بریتانیا تشکیل داد و استانداردهای درخصوص بحث سلامت کارکنان و ایمنی شغلی آنان نوشته ولی نخستین نسخه آن در سال ۱۹۹۹ ارائه شد.

فهرست